Ķīna gadā saražo aptuveni 35-40 miljonus tonnu nerūsējošā tērauda — aptuveni 55–60% no pasaules ražošanas apjoma. Šīs milzīgās produkcijas ietvaros produktu kvalitāte krasi atšķiras. 304 nerūsējošā tērauda spole no 1. līmeņa dzirnavām un a304 spoleno 4. līmeņa-veltņa abiem var būt viena un tā pati etiķete, taču to faktiskā veiktspēja korozijas apkarošanas jomā var atšķirties.
Starptautiskie pircēji, kuri neizprot līmeņu sistēmu, ir pakļauti trīs īpašiem riskiem: (1) saņemot materiālu, kas neatbilst ASTM/EN sastāva ierobežojumiem; (2) materiāla saņemšana ar virsmas vai izmēru defektiem, kas palielina ražošanas izmaksas; un (3) saņemot materiālus ar neatbilstošu vai viltotu sertifikātu, radot atbilstību un atbildību.

Šajā rakstā ir izskaidrota četru līmeņu sistēma, ko nozares profesionāļi izmanto Ķīnas nerūsējošā tērauda novērtēšanai. Tā nav Ķīnas produkcijas kritika - Ķīna ražo vienu no pasaulē labākajiem nerūsējošajiem tēraudiem. Tas ir ceļvedis apzinātu iepirkuma lēmumu pieņemšanai.
Četru-pakāpju kvalitātes sistēma: pilnīgs pārskats
Nozares profesionāļi, kas organizē iepirkumus no Ķīnas, parasti izmanto četru{0}}pakāpju klasifikāciju. Šie līmeņi nav oficiāli standarti -, tie ir praktiskas klasifikācijas, ko izstrādājuši pieredzējuši pircēji, inspektori un inženiertehniskie uzņēmumi.
|
Līmenis |
Parastā cena salīdzinājumā ar ES/ASV |
Dzirnavu veidi |
Sertifikācija |
Labākais priekš |
|
1. līmenis (Premium) |
+0% līdz +15% |
Valsts{0}}mega{1}}dzirnavas; augstākās privātās dzirnavas |
LV 10204 3.1/3.2; pilnīga izsekojamība |
Kritiskais pakalpojums; spiediena tvertnes; pārtika/pharma; eksports uz ES/ASV |
|
2. līmenis (standarta) |
-5% līdz -15% |
Lielas privātās dzirnavas; izveidotas reģionālās dzirnavas |
LV 10204 3.1 tipisks; daži 2.2 |
Vispārējs korozijas serviss; strukturāls; ne-kritiskie cauruļvadi; izmaksu-jutīgi projekti |
|
3. līmenis (ekonomika) |
-15% līdz -30% |
Vidējas dzirnavas; tirdzniecības uzņēmumi ar dzirnavu līgumiem |
LV 10204 2.2 vai 3.1 (pārbaudiet autentiskumu) |
nav-kritisks; dekoratīvs; arhitektūras (ne-piekrastes); iekšējais ierāmējums |
|
4. līmenis (riskants) |
-30% līdz -50% |
Mazie re{0}}rullīši; tirgotāji; nezināma izcelsme |
Bieži pazudis vai viltots; nav EN 10204 |
Nav ieteicams nevienam tehniskam lietojumam; dekoratīvs tikai uz savu risku |
1. līmenis: Premium Mills - pasaules-klases kvalitāte
Pirmā līmeņa dzirnavas ir Ķīnas nerūsējošā tērauda ražošanas milži. Viņi pārvalda integrētas tērauda rūpnīcas ar pilnīgu izsekojamību, iekšējās ķīmiskās laboratorijas{2}} un sertifikāciju, kas atbilst vai pārsniedz starptautiskajiem standartiem.
1. līmeņa rūpnīcu saraksts (lielākie ražotāji)
|
Dzirnavu nosaukums |
Atrašanās vieta |
Īpašumtiesības |
Galvenie produkti |
Gada jauda (kt) |
Eksporta tirgi |
|
Baosteel (Baowu) Nerūsējošais |
Šanhaja, Fudzjana |
Valsts{0}}piederums (SOE) |
Visas pakāpes; 300/400 sērija; duplekss |
2,000+ |
Globālais; ES, ASV, Japāna, SEA |
|
TISCO (Taijuaņas dzelzs un tērauds) |
Shanxi |
Valsts{0}}piederums (SOE) |
Visas pakāpes; premier 300 sērija |
4,500+ |
Globālais; premium zīmola atpazīstamība |
|
JISCO (Jiuquan Iron & Steel) |
Gansu |
Valsts{0}}piederums (SOE) |
Visas pakāpes; spēcīgs 300/400 |
3,000+ |
Globālais; Tuvie Austrumi, Eiropa |
|
Cingšana (Tsholding) |
Džedzjana |
Privāts (lielākais) |
Visas pakāpes; 300/400; duplekss |
12,000+ |
Globālais; lielākais nerūsējošā tērauda ražotājs pasaulē |
|
POSCO Ķīna (Zhangjiagang) |
Dzjansu |
Korejas/Ķīnas kopuzņēmums |
Visas pakāpes; automobiļu rūpniecība; 300 sērija |
1,800+ |
Globālais; automobiļi, augstākās klases{0}ierīce |
|
Lisco (Lianzhong) |
Guanduna |
Taivānas/Ķīnas kopuzņēmums |
200/300 sērija; dekoratīvs |
800+ |
JŪRA, Tuvie Austrumi, Āfrika |
|
Ningbo Baoyi |
Džedzjana |
Privāts (1. līmeņa kvalitāte) |
Niķeļa sakausējums; specialitātes pakāpes |
200+ |
Globālais; niķeļa sakausējuma speciālists |
|
Yongxing īpašie materiāli |
Džedzjana |
Privāts (premium) |
Stieņi, stieples, specializētās kategorijas |
500+ |
Globālais; specializētas lietojumprogrammas |
|
Jiuli (Dzhejiang Jiuli) |
Džedzjana |
Privāts (premium) |
Cauruļu speciālists |
800+ |
Globālais; spiediena caurule un caurule |
1. līmeņa kvalitātes raksturojums
|
Kvalitātes dimensija |
1. līmeņa veiktspēja |
Tipisks testa rezultāts |
Starptautiskais ekvivalents |
|
Ķīmiskais sastāvs (ASTM ietvaros) |
100% pielaides robežās |
C: ±0,005%; Cr/Ni: ±0,1% |
ES/ASV/Japānas dzirnavu standarts |
|
Mehāniskās īpašības (ASTM ietvaros) |
100% pielaides robežās |
UTS: minimālais ±10 MPa |
ES/ASV/Japānas dzirnavu standarts |
|
Virsmas apdare (2B, Nr.4) |
Lieliski; konsekventi |
Ra: 0,1–0,3 μm (2 B) |
ES/ASV/Japānas dzirnavu standarts |
|
Izmēru pielaide (biezums) |
Pārsniedz ASTM A480 |
+0/-5% no nominālās (salīdzinājumā ar ASTM +0/-12,5%) |
Labāk nekā ASTM A480 |
|
Sertifikācija (EN 10204) |
Tipa 3.1 standarts; Pieejams tips 3.2 |
Pilns karstums-specifisks; ir pieejams trešās-puses liecinieks |
ES/ASV/Japānas dzirnavu standarts |
|
Izsekojamība (siltums līdz spolei) |
100% izsekojams |
Spoles birka + digitālie ieraksti |
ES/ASV/Japānas dzirnavu standarts |
|
PMI verifikācija (-miljonos) |
100% PMI par kritiskajām atzīmēm |
XRF vai OES atbilstoši ASTM E1621 |
ES/ASV/Japānas dzirnavu standarts |
|
Starpkristālu korozijas tests |
Pieejams pēc pieprasījuma |
A262 prakse C vai G28 A metode |
ES/ASV/Japānas dzirnavu standarts |
2. līmenis: standarta dzirnavas - Laba vērtība ne-kritiskiem pakalpojumiem
2. līmeņa dzirnavas ir lieli, atzīti ražotāji, kas atbilst ASTM/EN standartiem, taču tiem var būt nedaudz lielāka virsmas apdare, izmēru pielaide vai sertifikācijas pilnīgums. Materiāls no 2. līmeņa dzirnavām ir piemērots lielākajai daļai vispārīgu korozijas lietojumu, taču pirms kritiskas lietošanas tas ir jāpārbauda ar PMI un sertifikāta pārbaudi.
|
Kvalitātes dimensija |
2. līmeņa veiktspēja |
Riska līmenis |
Mīkstināšana |
|
Ķīmiskais sastāvs |
95-98% ASTM pielaides robežās |
Zems |
Pārskata dzirnavu sertifikātu; PMI pārbaude |
|
Mehāniskās īpašības |
98%+ ASTM pielaides robežās |
Zems |
Pārskatiet dzirnavu sertifikātu |
|
Virsmas apdare |
Labs; neregulāras rullīšu pēdas vai skrāpējumi |
Mērens |
Vizuāla pārbaude; noraidīt-neatbilstošu |
|
Izmēru tolerance |
Atbilst ASTM A480 standartam |
Zems |
Pārbaudiet ienākošās pārbaudes laikā |
|
Sertifikācija |
EN 10204 tips 3.1 (pārbaudīt autentiskumu) |
Mērens |
Pārbaudīt-ar dzirnavām; pieprasīt digitāli parakstītus sertifikātus |
|
Izsekojamība |
Spoles{0}}līmeņa izsekojamība |
Mērens |
Pieprasiet piegādātājam siltuma-uz-spoles kartēšanu |
|
PMI pārbaude |
Ne vienmēr veic dzirnavas |
Mērens |
Norādiet 100% PMI PO |
|
Cena salīdzinājumā ar 1. līmeni |
-5% līdz -15% |
N/A |
N/A |
3. līmenis: Ekonomiskās rūpnīcas - Izmērāms kvalitātes risks
3. līmenis ir materiāls no vidēja lieluma{1}}dzirnavām, tirdzniecības uzņēmumiem, kas slēdz līgumus ar vairākām rūpnīcām, vai reģionālajiem ražotājiem, kuriem nav pilnībā integrētas kvalitātes sistēmas. Galvenais risks ar 3. līmeņa materiālu ir neatbilstība - viena spole var atbilst ASTM, nākamā var neatbilst. Sertifikāti var būt vispārīgi (2.2. tips) vai ar apšaubāmu autentiskumu.

|
Kvalitātes dimensija |
3. līmeņa veiktspēja |
Riska līmenis |
Ieteikums |
|
Ķīmiskais sastāvs |
85-92% ASTM pielaides robežās |
Augsts - dažas spoles neatbilst specifikācijai |
VIENMĒR PMI pirms lietošanas; noraidīt, ja neatbilst specifikācijai |
|
Mehāniskās īpašības |
90-95% ASTM pielaides robežās |
Vidēji{0}}Augsti |
Pārbaudiet dzirnavu sertifikātu; paraugu pārbaude |
|
Virsmas apdare |
Mainīgs; rullīšu pēdas, skrāpējumi bieži |
Mērens |
Vizuāla pārbaude; var būt nepieciešama papildu virsmas apstrāde |
|
Izmēru tolerance |
Var pārsniegt ASTM A480 pielaidi |
Mērens |
Pirms izgatavošanas izmēriet biezumu vairākos punktos |
|
Sertifikācija |
Tips 2.2 kopīgs; Apšaubāma autentiskuma tips 3.1 |
Augsts |
Pārbaudīt-ar dzirnavām; pieprasīt digitāli verificētus sertifikātus |
|
Izsekojamība |
Ierobežots; spoles etiķete var nesakrist ar siltumu |
Augsts |
Pieprasīt dzirnavu siltuma sertifikātu; PMI viss ienākošais materiāls |
|
PMI pārbaude |
Neveic dzirnavas vai tirgotājs |
�� Augsts |
OBLIGĀTI pirms jebkuras lietošanas |
|
Cena salīdzinājumā ar 1. līmeni |
-15% līdz -30% |
N/A |
Cenu ietaupījumus var kompensēt pārbaudes un noraidīšanas izmaksas |
4. līmenis: augsta-riska materiāls - nav ieteicams
4. līmeņa materiāls nāk no maziem-revelētājiem, tirgotājiem, kas iegūst no nezināmas izcelsmes, vai dzirnavām, kurām nav ASTM/EN akreditācijas. Šis materiāls rada nopietnu kvalitātes risku: ķīmija var būt ārpus ASTM robežām, virsmas defekti ir izplatīti, izmēru pielaides netiek kontrolētas, un sertifikāts bieži nav vai ir viltots.
Daži 4. līmeņa materiāli ir patiesi "304" nerūsējošais tērauds -, taču tiek ražoti ar lūžņiem, kas satur pārmērīgi daudz atlikuma elementus (Cu, Sn, Pb), kas samazina izturību pret koroziju. Cits 4. līmeņa materiāls var būt "200. sērija" (aizvietots ar mangānu, zemāks niķelis), kas tiek pārdots kā "300. sērija" - ekonomiskas viltošanas veids, kas samazina izturību pret koroziju par 30–50%.
|
Riska veids |
4. līmeņa tipiska problēma |
Atklāšanas metode |
Sekas, ja tās netiek atklātas |
|
Ķīmija ārpus ASTM specifikācijas |
Cr: 16-17% (nevis 18-20%); Ni: 5-6% (nevis 8-10,5%) |
PMI (XRF) |
Ievērojami samazināta izturība pret koroziju; agrīna neveiksme |
|
200 sērija tiek pārdota kā 300 sērija |
Mn: 5–8% (pret.<2% in 300 series); Ni: 1-3% |
PMI + Ni{1}}specifisks tests |
Izturības pret koroziju samazinājums par 30-50%. |
|
Pārmērīgs atlikušo elementu daudzums |
Cu >1%, Sn >0.5%, Pb >0,05% (no lūžņiem) |
Pilna spektrometrija (OES) |
Punktu korozija; IGC jutība |
|
Trūkst vai viltots sertifikāts |
Nr EN 10204; vai acīmredzams viltojums |
Sazinieties ar rūpnīcu, lai pārbaudītu sertifikāta numuru |
Nav izsekojamības; atbildības iedarbība |
|
Virsmas defekti |
Roll pēdas, skrāpējumi, oksīda nogulsnes, laminēšana |
Vizuāla pārbaude |
Paaugstinātas ražošanas izmaksas; var būt noraidāms |
|
Izmēru neatbilstība- |
Biezums -20% līdz -30% pret nominālo |
Mikrometra mērīšana |
Fit{0}}problēmas; plānas-sienas spiediena risks |
|
Metināšanas jautājumi |
C: >0.08% (not L-grade); S, P >0.03% |
Metināšanas procedūras pārbaude |
Metināto šuvju plaisāšana; IGC in HAZ |
Kā noteikt līmeni pirkuma pasūtījumā
Vissvarīgākais noteikums: NEKAD nerakstiet pirkuma pasūtījumu, kurā ir rakstīts tikai "304 nerūsējošā tērauda loksne" vai "316L caurule". Tas ļauj piegādātājam izpildīt pasūtījumu ar jebkuru līmeni -, tostarp 3. vai 4. līmeni. Vienmēr norādiet dzirnavu nosaukumu vai pieprasa konkrētu līmeni.
|
Metode |
Ko rakstīt uz PO |
Efektivitāte |
Piezīmes |
|
Norādiet dzirnavu nosaukumu |
"Baosteel 304/304L, UNS S30403, 2B apdare" |
�� Visefektīvākais |
Slēdzenes 1. līmenī; piegādātājs nevar aizstāt |
|
Norādiet līmeņa prasības |
"Tikai 1. līmeņa dzirnavas; Baosteel / TISCO / JISCO / Tsingshan" |
�� Efektīvs |
Atļauj dzirnavu aizstāšanu, bet 1. līmenī |
|
Norādiet sertifikācijas prasību |
"EN 10204 tips 3.1 no 1. līmeņa rūpnīcas; nepieciešams ciparparaksts" |
�� Efektīvs |
Piespiež piegādātāju iegūt avotu no 1. līmeņa |
|
Norādiet PMI prasību |
"Pirms nosūtīšanas nepieciešams 100% PMI; XRF ziņojums ar katru spoli" |
�� Efektīvs |
Atklāj Tier 3/4 aizstāšanu |
|
Norādiet virsmas standartu |
"Surface per ASTM A480; no roller marks, scratches >2 mm" |
�� Mērens |
Subjektīvs; nepieciešama pārbaude |
|
Nav norādītas dzirnavas |
"304/304L, 2B apdare" |
�� Neefektīvi |
Piegādātājs var izmantot jebkuru līmeni; cena ietekmēs izvēli |
Daudzos pirkšanas pasūtījumos pēc dzirnavu nosaukuma norādīšanas ir iekļauta frāze "vai ekvivalents". Piemēram: "Baosteel 304L vai līdzvērtīgs." Šī valoda rada nepilnību: piegādātājs var piedāvāt jebkuru dzirnavu, ko viņš uzskata par "ekvivalentu" -, un viņu ekvivalenta definīcija var ļoti atšķirties no jūsu.
Labākā prakse: izvairieties no “vai līdzvērtīga” 1. līmeņa dzirnavām. Ja jums ir jāatļauj alternatīvas, skaidri norādiet pieņemamās alternatīvas: "Tikai Baosteel, TISCO vai JISCO - nav citu dzirnavu bez pircēja iepriekšēja rakstiska apstiprinājuma."
Cena salīdzinājumā ar kvalitāti: 1. līmeņa biznesa pieņēmums
Daudzas iepirkumu komandas pēc noklusējuma nosaka zemāko cenu, neņemot vērā kopējās īpašumtiesību izmaksas. Tālāk sniegtā analīze parāda, kāpēc 1. līmeņa materiāls bieži ir visrentablākā izvēle, ja ņem vērā visas izmaksas.
|
Izmaksu elements |
1. līmenis |
2. līmenis |
3. līmenis |
4. līmenis |
|
Materiālu izmaksas (bāzes) |
100% (atsauce) |
85-95% |
70-85% |
50-70% |
|
PMI / ienākošā pārbaude |
0.5-1.0% |
1.0-2.0% |
2.0-5.0% |
5,0–10,0% (bieži noraidīti) |
|
Virsmas pārstrāde (ja nepieciešams) |
0% (reti) |
1-3% |
3-8% |
8-20% (bieži noraida) |
|
Sertifikāta pārbaude |
0,1% (digitālais) |
0,5% (manuāla pārbaude) |
1,0% (plašs) |
2,0% (var būt viltoti) |
|
Aizstāšanas izmaksas (ja neizdevās) |
0% (reti) |
2–5% (reizēm) |
10-25% (izmērāms risks) |
50–200% (liela atteices iespējamība) |
|
Kopējās izmaksas (aptuvenās) |
100.6-101.1% |
89.5-105.0% |
86.0-123.0% |
60.0-202.0% |
|
Riska{0}}pielāgots ieteikums |
Vienmēr ieteikt |
Tikai ne-kritiski |
Tikai pret{0}}koroziju |
Nav ieteicams |
Bieži uzdotie jautājumi (FAQ)
J: Vai viss Ķīnas nerūsējošais tērauds ir zemas kvalitātes?
A: Nē. Ķīnas 1. līmeņa nerūsējošais tērauds (Baosteel, TISCO, JISCO, Tsingshan) ir līdzvērtīgs ES/ASV/Japānas izcelsmei visās izmērāmajās dimensijās. Ķīna ražo vienu no pasaulē labākajiem nerūsējošajiem tēraudiem. Kvalitātes problēma rodas tikai ar 3. un 4. līmeņa materiālu.
J: Vai es varu izmantot 2. līmeņa materiālu, lai ietaupītu izmaksas?
A: Jā, ne-kritiskiem lietojumiem: strukturālām, ne-korozīvām vidēm, dekoratīvām (nav-piekrastes) un iekšējam ierāmējumam. Nekad neizmantojiet 2. līmeni pārtikai/farmaceitikai, spiedtvertnēm vai korozijas{5}}kritiskiem pakalpojumiem bez papildu verifikācijas (PMI, sertifikāta autentifikācija, virsmas pārbaude).
J: Kāda ir labākā lieta, ko uzlikt savam PO, lai nodrošinātu kvalitāti?
A: Norādiet dzirnavu nosaukumu. "Baosteel 304L" ir nepārprotams. "304L nerūsējošais tērauds" nav. Ja nevarat norādīt dzirnavu nosaukumu, norādiet “Tikai 1. līmeņa dzirnaviņas” un norādiet 3–4 pieņemamās dzirnavas.
J: Kā pārbaudīt, vai dzirnavu sertifikāts ir autentisks?
A: Sazinieties ar dzirnavu pārdošanas vai kvalitātes biroju un lūdziet viņiem pārbaudīt sertifikāta numuru. 1. līmeņa dzirnavas to var izdarīt ātri. Ja piegādātājs nevar nodrošināt digitāli parakstītu sertifikātu no dzirnavām, esiet aizdomīgs.
J: Kas ir "200 sērija" un kāpēc tā ir slikta?
A: 200. sērijas nerūsējošais tērauds (piemēram, JIS SUS 201) aizvieto niķeli ar mangānu, lai samazinātu izmaksas. Tam ir par 30-50% mazāka izturība pret koroziju nekā 300. sērijām. Daži neētiski piegādātāji pārdod 200. sērijas kā “304” — PMI to nosaka, jo 200. sērijā Ni ir 1–3 % pret . 8%+ 304.
J: Vai man ir nepieciešams trešās puses{0}}inspektors (SGS, BV, TUV)?
A: 1. līmeņa materiālam: nav obligāti, bet ieteicams lieliem pasūtījumiem. 2. līmenim: ieteicams. 3. līmenim: OBLIGĀTI. 4. līmenim: nav ieteicams, jo jums nevajadzētu pirkt 4. līmeņa materiālu. Trešās puses{9}}pārbaudē tiek atklāts{10}}atbilstošs materiāls, PIRMS tas tiek atstāts no rūpnīcas.
J: Vai es varu apmeklēt dzirnavu pirms liela pasūtījuma veikšanas?
A: Jā, un tas ir ļoti ieteicams pasūtījumiem virs 100 000 USD. 1. līmeņa dzirnavas apsveic klientus, un tām ir īpašas eksporta pārdošanas komandas. Ja piegādātājs atsakās izpaust dzirnavu nosaukumu vai atsakās apmeklēt dzirnavas, tas ir sarkanais karogs.
J: Vai "Ražots Ķīnā" ir sarkanais karogs nerūsējošajam tēraudam?
A: Nē. “Ražots Ķīnā” aptver 1. līmeņa materiālu, kas ir pasaules-klase. Sarkanais karogs nav izcelsmes valsts -, tas ir fabrikas nosaukuma, sertifikācijas un PMI trūkums PO. PO ar uzrakstu "Baosteel 316L, EN 10204 Type 3.1, 100% PMI" ir drošs neatkarīgi no izcelsmes valsts.
